|
Biuro:. 33-49-80-801
FAX:. 33-822-33-36
Komórka: 600-114-350
biuro@wadi.pl info@wadi.pl
|
|
Co? Jak? Dlaczego? Po co? Co to jest? - czyli... Pełne odpowiedzi na Państwa pytania....
Co? Jak? Dlaczego? Po co? Co to jest?
Drogi Turysto, tu znajdziesz Odpowiedzi na najczęstsze pytania... Bardzo prosimy nie męcz nas... skoro to jest tu opisane ;-) Czy muszę mieć wizy? Lecę Tranzytowo przez Rosję, czy musze mieć wizę? Ile czasu trawa „Wyrobienie Wizy”? Co to jest Wałczer? Ile czasu trwa „Wyrobienie Wałczeru”? Co to jest "Zdalny nadzór nad podróżą"? Czy potrzebne jest mi Ubezpieczenie? Jak mam wysłać dokumenty? Jak mam zamówić bilety? Jak mam zamówić wizę? Czy do wizy muszę wysyłać do Was Paszport? Ile wczesnej muszę rezerwować bilety na Krym? do Rosji? na Syberie? Jadę z dziećmi, czy dzieci i studenci mają Zniżki na bilety kolejowe np. na Krym, Syberię? Czy mam jakieś Zniżki? Zwyżki? Co to jest "KrymoPak" ? Co to jest "WizoPak" ? Co to jest „REGISTRACJA”? Co to jest wagon Plackarta? Co to jest wagon KUPE? Co to jest wagon LUX? Ile mam zabrać ze sobą gotówki w podróż? Jaką mam zabrać Walutę? $? £? €? RUBLE? HRYWNY? Co mogę przywieść ze sobą ze wschodu? (czyli... Przepisy Celne) Co mogę przywieść ze wschodu w bagażu osobistym? (czyli... Przepisy Celne) Czy tam w.... jest bezpiecznie? Co mam ze sobą zabrać w podróż?

Czy muszę mieć wizy, wizę? Zależy to od kraju do którego sie udajemy. Do większości Państw byłego ZSRR (Rosja, Białoruś, Kazachstan....) Chiny, Mongolia oraz Państw Azjatyckich, Obywatele RP podlegają obowiązkowi wizowemu.
Lecę Tranzytowo przez Rosję, czy musze mieć wizę? UMOWA między Rządem RP a Rządem FR o warunkach podróży obywateli RP i obywateli Federacji Rosyjskiej Artykuł 7 Z obowiązku posiadania wiz w dokumentach stwierdzających tożsamość zwolnieni są następujący obywatele Państw Umawiających się Stron: 4) pasażerowie podróżujący samolotem, przelatujący tranzytem przez .... terytorium Federacji Rosyjskiej, posiadający dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego oraz bilet lotniczy z potwierdzoną datą wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Osoby te nie mogą opuszczać terytorium portu lotniczego, za wyjątkiem przypadków, w których posiadają stosowne zezwolenie właściwych władz granicznych.
Osobiście jednak ZALECAMY wykonywanie wizy TRANZYTOWEJ, gdyż znane sa przypadki zatrzymania obywateli RP do wyjaśnienia, w sytuacjach takich niestety samolot... odleciał, a po wyjasnieniu sytuacji okazało sie, iż Obywatele RP mieli rację.
Ile czasu trawa „Wyrobienie Wizy”? Standardowo wyrobienie wizy trwa około 14 dni wraz z przesyłkami dokumentów. Nie jest to jednak regułą, niektóre konsulaty wyrabiają wizy szybciej inne wolniej. W okresie Wakacyjnym konsulaty jednak przeważnie wydłużają terminy oczekiwania. Do niektórych wiz potrzebne są też WAŁCZERY co czasami zwiększa czas oczekiwania na wizę, inne konsulaty są tylko zagranicą co też wydłuża okres oczekiwania. W sytuacjach szczególnych staramy się robić wizy Ekspresowe, które mają większe opłaty.
Co to jest Wałczer? WAŁCZER (VOUCHER) – to potwierdzenie opłacenia usług turystycznych w danym kraju, wymagany przy wyrabianiu wiz do niektórych Państw. Wałczery są: Imienne, numerowane, zawierają datę pobytu, miejsce pobytu. Nie można ich poprawiać, zmieniać zawierają ścisłe dane. Wałczery wystawiają miejscowe Agencje, Biura Turystyczne lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wałczer jest wymagany na terenie oraz w konsulatach: Rosja, Białoruś, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan, częściowo też Chiny, Tadżykistan, Kazachstan.
Ile czasu trawa „Wyrobienie Wałczeru”? Standardowo około 1-5 dni, w zależności od kraju i skomplikowania wystawienia Wałczeru. W okresie wakacyjnym termin oczekiwania może się wydłużyć.
Co to jest "Zdalny nadzór nad podróżą"? To usługa umożliwiająca uzyskanie szybkiej odpowiedzi na wysłane do nas pytanie (najczęściej SMS-a) w czasie swojej podróży. Podczas swoich wypraw, wyjazdów turyści często w systuacjach niepewnych korzystali z takiej właśnie informacji, zadając nam pytania czy prosząc o sprawdzenie jakiejś informacji. "Zdalny nadzór nad Podróżą" to też pewnego rodzaju opieka nad mniej doświadczonymi Turystami. ;-) Standardowo usługa jest oddzielnie płatna i zawiera do 10 odpowiedzi SMS-em (wyjątkowo telefonicznie). Dyżurny Operator wie o danej osobie jej trasie, przesiadkach, ewentulanych problemach mogących wystąpić na trasie. Odpowiedzi udzilane są 24g na dobę. (Nawet o 3:21 nad ranem, jeżeli ktoś zapomniał o różnicy czasu miedzy Polską a... miejscem podrózy ;-) )
Czy potrzebne jest mi Ubezpieczenie?
Ubezpieczenie to TWOJE zabezpieczenie w danym kraju, w przypadku braku ubezpieczenia SAM pokryjesz koszty leczenia, poszukiwania itp. (czego nikomu nie życzymy!) Są to dość poważne kwoty! Polskie konsulaty zalecają ubezpieczać się Polskim Obywatelom podczas podroży. Nie które Konsulaty wręcz wymagają od turysty ubezpieczenia przy wyrabianiu wizy. Np. Rosja, Białoruś, Chiny, Kazachstan. Przezorny zawsze Ubezpieczony! ;-) Ubezpieczenie na prawie cały świat kupisz u nas: Dział Ubezpieczenia Turystyczne (Polecamy TU EUROPA) oraz Ubezpieczenia do Wiz. Jak mam wysłać dokumenty? Zobacz ->> Konto, Przesyłka
Jak mam zamówić bilety? Zobacz ->> FORMULARZ BILET
Jak mam zamówić wizę? Zobacz ->> FORMULARZ WIZA (Oprócz tego musisz przesłać wymagane ORYGINALNE dokument, szczegóły : W poszczególnych Państwach ->WIZA lub... w dziale ogólnym WIZY) Czy do wizy muszę wysyłać do Was Paszport? TAK!!! Obowiązkowo!! Wizy są wklejane do paszportu nie ma trybów ZAOCZNYCH.Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. szczegóły w poszczególnych Państwach -> WIZA lub... w dziale ogólnym np. WIZY Ile wczesnej muszę rezerwować bilety na Krym? do Rosji? na Syberie? zgodnie z Regulaminem, ZALECANE: - 60 dni przed wyjazdem, wszystkie wymagania muszą być już sfinalizowane: komplet dokumentów (formularz + Nr Paszportów + wpłatę. Gwarantujemy wtedy że zakup się uda na 99,9% ;-) - Poniżej 60 dni, Twoje szanse spadają!!! nie gwarantujemy wtedy iż zakup będzie zrealizowany na 99.9%, ale będziemy się starali kupić. - Poniżej 14 dni, nie podejmujemy się zamówienia... kto nie umie planować? ten nie jedzie i siedzi w domu! :-)
Jadę z dziećmi, czy dzieci i studenci mają Zniżki na bilety kolejowe np. na Krym, Syberię? KOLEJE ROSYJSKIE i UKRAIŃSKIE -Pasażer ma prawo na swoim BILECIE do przejazdu z dzieckiem nie starszych niż: ROSJA 5 lat, (UKRAINA 6 lat) jeśli dziecko nie zajmuje oddzielnego miejsca! dla dzieci dokument podróży (bilet) bez uiszczenia opłaty. -Dla dzieci w wieku poniżej: ROSJA 5 lat (UKRAINA 6 lat) na wniosek pasażera mogą mieć dokument podróży (bilet) z miejscem "DZIECKO". - Dzieci w wieku: ROSJA od 5 do 10 lat (UKRAINA od 6 do 14 lat) , aby uzyskać dokument podróży (bilet) z wydzielonym miejscem, muszą zapłacić za stawkę: "DZIECKO" . Stawka płatności dokumentów podróży (biletu) "DZIECKO" stanowi około 75% ceny Stawki "PEŁNA"..(nie jest to OBLIGATORYJNE) - Dzieci, które mają: ROSJA 10 lat (UKRAINA 14 lat) lub starsze, dokument podróży (bilet) "PEŁNA" stawka płatności . - Studenci BRAK ZNIŻEK.
Nie dozwolone jest pozostawianie dziecka w wieku poniżej 10 lat, w długim pociągu (np. 20-25 wagonów) bez opieki osoby dorosłej/pasażera. Dziecko, nie może podróżować samo na odległość, bez opieki. Wiek dziecka ustala się na dzień wyjazdu pociągu. Dokumentem potwierdzającym wiek dziecka jest data urodzenia w PASZPORCIE DZIECKA..(skan paszportu)
Czy mam jakieś Zniżki? Zwyżki? Studenci zniżek nie mają... no niestety! ALE.... Jeżeli jedziecie w grupie powyżej 10 osób, Jeżeli jadą z Wami dzieci do: 5 i 10 ROSJA (6 i 14 lat UKRAINA) Jesteś „Stałym Klientem”, (Stali klienci, mają też swoje Inne Przywileje) Możesz starać się o zniżki... jednak nie jest to regułą!!! Negocjować zawsze możesz.
Co to jest "KrymoPak" ? KrymoPak - to komplet Biletów na Krym, czyli: Bilet Kolejow Tam, Tam i Powrót, na całej trasie podróży z potrzebnymi miejscami przesiadek. Czasami jest to cały komplet kilku biletów na calej trasie. KrymoPaki mogą być: bezpośrednie, lub przez Kijów oraz Odessę. Ponieważ KrymoPak to cały pakiet, dostajesz też od nas informację o: - bilecie kolejowym, - trasie podróży, - konsulatach Polskich, - rozpiskę miejsca lub kilku miejsc w wagonie. KrymoPaki są w różnych konfiguracjach i przez różne miasta.
Co to jest "WizoPak" ? WizoPak - to komplet wizowy czyli: Opłata konsularna + Pośrednictwo wizowe + Wymagane zaproszenie + Wymagane Ubezpieczenie. Wszytkie te składniki są potrzebne w celu uzyskania danej wizy. Poszczególne kraje mają inny wymagania wizowe, co oznacza ze skłąd WizoPaka może być inny w zalżności od kraju i jego wymagań konsularnych i imigracyjnych.
Co to jest „REGISTRACJA” ? Registracja – to Potwierdzenie Twojego pobytu w danym Kraju, przeważnie wymagane w krajach byłego ZSRR. Wręcz konieczne!!! Jest to coś na zasadzie naszego „zameldowania”. Obowiązek Registacji:
Rosja po 7 dniach, osoby przybywające do Rosji podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ewidencji meldunkowej w ciągu siedmiu dni roboczych, licząc od dnia przybycia. Pobyty krótsze od siedmiu dni roboczych nie wymagają zgłoszenia. Obowiązek zameldowania cudzoziemca spoczywa na stronie przyjmującej (zapraszającej), tak osobie fizycznej, jak i prawnej – podobnie jak konsekwencje jego niedopełnienia.
Białoruś po 48g, Uzbekistan po 24g, Kirgizja po 3 dniach, Tadżykistan po 48g, Kazachstan po 48g, pobytu w jednym miejscu. Hotele, Hostele, Uzdrowiska, Pensjonaty, Bazy Turystyczne - wykonują Registracje Cudzoziemca obowiązkowo - automatycznie. Bez „Registarcji” można mieć kłopoty!!! Podczas powrotu na granicy.
Co to jest wagon Plackarta? Plackarta - to typ wagonu sypialnego. Boks 4 osobowy, otwarty, + 2 miejsca są na korytarzu. Wszystkie miejsca są Sypialne i numerowane!!! Plackartami podróżuje się wesoło i integracyjnie, tu poznasz prawdziwych ludzi jak żyją i jacy są, często można zawrzeć znajomości i przyjaźnie na cale życie. Najczęściej podróżują Plackartą studenci. Plackarty są najtańszymi wagonami. Są tam 2- ubikacje, kosz, samowar z Wrzątkiem. Jest Bezpiecznie, w każdym wagonie jest 2-Prawadnica/nik coś jak nasz Konduktor-Opiekun wagonu. Jak to wygląda!
Co to jest wagon KUPE? KUPE - to wagon z zamykanymi przedziałami 4 osobowymi. Wszystkie miejsca są Sypialne i numerowane!!! Są tam 2- ubikacje, kosz, samowar z Wrzątkiem. Najczęściej KUPE jeżdżą rodziny, Biznesmeni, VIPy. Jest Bezpiecznie, w każdym wagonie jest 2- Prawadnica/nik coś jak Konduktor-Opiekun wagonu. Jak to wygląda!
Co to jest wagon LUX? LUX - to wagon z zamykanymi przedziałami 2 osobowymi. Wszystkie miejsca są Sypialne i numerowane!!! . Są tam 2- ubikacje, kosz, samowar z Wrzątkiem. Najczęściej LUX-em jeżdżą, Biznesmeni, VIPy, Osoby nie lubiące latać samolotami. To drogi typ wagonu ale, cóż za komforty się ... płaci :-) Jest Bezpiecznie, w każdym wagonie jest 2- Prawadnica/nik coś jak Konduktor-Opiekun wagonu. Jak to wygląda!
Ile mam zabrać ze sobą gotówki w podróż? Trudne pytanie ;-) ... Największe koszty to transport i noclegi oraz wyżywienie. Pamiętaj o noclegach, nieprzewidzianych wydatkach, pamiątkach. Warto mieć tez ”zapas” na „Czarną Godzinę”. Dobrze mieć trochę drobnych w małych nominałach.
Jaką mam zabrać Walutę? $? £? €? RUBLE? HRYWNY? W europie $ £ € Są wymienialne. € Jest w europie walutą przewodnią. Na wschodzie (byle ZSRR, Chiny, Mongolia) w dużych miastach $ € wymienisz. W małych miastach i wioskach zalecamy $!!! W niewielkich do 100$ nominałach. W pociągu oraz w podróży dobrze tez zawsze mieć trochę lokalnej waluty zanim wszystko wymienisz na miejscu.
AKTUALNE KURSY WALUT "NAJPOPULARNIEJSZE WALUTY" wg. NBP AKTUALNE KURSY WALUT "Inne Waluty" wg. NBP
Orientacyjne kursy walut zagranicą w: UKRAINA ROSJA
Co mogę przywieść ze sobą ze wschodu? (czyli... Przepisy Celne - Alkohol, Tytoń) W odniesieniu do wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych zwolnieniu podlegają następujące ilości ww. towarów: 1) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim przez podróżnego, który ukończył 17 lat: a) papierosy – 200 sztuk lub b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 100 sztuk, lub c) cygara – 50 sztuk, lub d) tytoń do palenia – 250 g, 2) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat: a) papierosy – 40 sztuk lub b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) – 20 sztuk, lub c) cygara – 10 sztuk, lub d) tytoń do palenia – 50 g, Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %. 3) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat: a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej – 1 litr lub b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i c)wina niemusujące – 4 litry, i d) piwo – 16 litrów. Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %. 4) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środkow transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju: a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej 0,5 litra lub b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i c)wina niemusujące 0,5 litra, i d) piwo – 2 litry. Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.
Co mogę przywieść do Polski w Bagażu Osobistym? (czyli... przepisy Celne - Bagaż Osobisty) Przywóz rzeczy znajdujących się w bagażu osobistym podróżnego Zgodnie z art. 41 rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich są zwolnione z należności celnych przywozowych, jeżeli przywożone towary są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT) na mocy przepisów prawa krajowego przyjętych zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy. Powyższe kwestie zostały uregulowane w art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju zwalnia się od VAT (a co za tym idzie od należności celnych przywozowych) według następujących norm: a) w transporcie lądowym – do równowartości 300 EUR; b) w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 EUR. Do ww. wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych niezbędnych do spełnienia potrzeb podróżnego, paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów, a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych według niżej określonych norm.
Czy tam w.... jest bezpiecznie? Przeważnie TAK! Ale zalecany zdrowy rozsądek, szanuj kulturę innych! Nie poruszaj tematów POLITYCZNYCH, HISTORYCZNYCH, kto lepszy- kto gorszy. Pamiętaj Ty jesteś gościem, inni tam są u siebie. Polecam WSZYSTKIM jadącym prosty i miły tekścik z www Konsulatu RP w Odessie: "Bezpieczeństwo oraz zachowanie zdrowia i życia turystów zależą w największym stopniu od nich samych, od ich zdrowego rozsądku, przewidywania i zapobiegliwości."
Co mam ze sobą zabrać w podróż? Wszystko zależy jakiego typu jest Twój wyjazd i kiedy jest Twój wyjazd jaką porą roku.
Podstawowe rzeczy to: Apteczka, chociaż podstawowe środki (przeciwbólowe, żołądkowe, plaster, woda utleniona, pinceta - do drzazgi, kleszcza, itd ), Ubezpieczenie, (naprawdę Warto je mieć!) Ksero paszportu, trzymane oddzielnie! poza dokumentami, Adresy i telefony najbliższych Polskich lub UE konsulatów, Mapę gdzie jedziesz, Słownik lokalnego języka (w byłym ZSRR można rosyjski), Gotówka na czarną godzinę,w niewielkich nominałach po:1-2-5-10 usd Mineralna 0,7L zawsze się przydaje, Coś przeciwdeszczowego, wiatrówka? - kurtka Polar lub Sweter, Coś na chłodniejszy dzień, Sznurek, Śpiwór... to przydaje się w Plackarcie szczególnie, w śpiworze się dobrze wyśpisz a sznurek zawsze się przydaje, coś się urwało...coś przywiązać, coś zawiązać. Luźną odzież Przewiewna koszulka + krótkie spodenki , dobrze mieć ze sobą do pociągu podczas dłuższej podróży np. na Syberię, w pociągach jest gorąco Klapki Gumowe, plastikowe Kosmetyczkę: mały ręcznik, mydełko, dezodorant, pasta do zębów (szczoteczka: Klasyczna - żadne elektryczne) 3 komplety bielizny (3xMKS czyli Majtki, Koszulka, Skarpetki) minimum.
I pamiętaj: "Od przybytku głowa nie boli... bolą plecy, bo wszystko trzeba nosić".
Jeżeli masz inne pytania? Nie znalazłeś tu odpowiedzi? Nie jesteś czegoś pewien?
Napisz na gg, skypa, ICQ! Zadzwoń! Wyślij E-maila!
Jeżeli nie jesteś czegoś pewien? Masz pytania?
|
|